Gyakran ismételt kérdések

Miért kell statikus az épület megerősítése során, ha nyilvánvalóan látszik, hogy nem lesz baj?

Statikus szakvéleményére minden esetben szükség van, őt vagy a megrendelő biztosítja, vagy cégünk kéri föl. Ez az élet- és vagyonvédelmet szolgálja.
A tartószerkezet (teherhordó szerkezet) olyan építményszerkezet, szerkezeti elem, amelynek feladata az erőhatások felvétele és továbbítása, például a talajra. A tartószerkezet az építmény erőtani vázát alkotja, ezért erőtani (statikai) tervezéssel az egyensúly megtartására úgy kell méretezni, hogy a várható és az előírt rendkívüli hatások (terhek), és a geotechnikai hatások következtében állékonyságvesztés és törés, valamint a megengedett mértéket meghaladó mértékű elmozdulás, repedés, folyás, rezgés ne keletkezzék. Jelentős alultervezettség esetén az épület össze is dőlhet.

Hogyan, kitől tudhatom meg, hogy mennyi pénzbe kerül egy kisebb csarnok építése, még a tervezés előtt, mert az is költség, s lehet, nincs is az egészre fedezetem?

Kérjen cégünktől ajánlatot! Írja meg honlapunk alkalmazásának segítségével a tervezett épület alapterületét, és a legfontosabb műszaki adatokat, akkor kiszámolunk egy hozzávetőleges összeget, amibe az anyagok (alapvetően fémszerkezetek és festékek), továbbá a munkadíj kerülnek. Szívesen adunk ügyfeleinknek tanácsokat is, hiszen az elmúlt időszakban nagyon sok hasznos tapasztalat gyűlt össze csapatunknál. Minderre támaszkodva már tud döntést hozni.
Pontos árat a tervet látva – melynek elkészítését egyes esetekben vállaljuk – tudunk nagy biztonsággal közölni.

Miért fontos, hogy tűzgátló festéket használjak, amikor gyúlékony anyagot nem tárolok, ugyanakkor drágábbá teszi a beruházást?

2015 óta Európai szabvány dönti el, hogy hol nem kötelező tűzvédelmi bevonatot alkalmazni, s hol igen. Utóbbi esetben az dönti el a védekezés szigorúságát, hogy milyen célra használják, illetve milyen környezetben van az épület. A biztonság érdekében hozták ezt a szabályt, hogy tűz esetén legyen idő kimenekülni az épületből. Ez valóban többlet terhet jelenthet az acél szerkezetekből felhúzott épületeknél. Fontos azonban tudni: Azok a szolgáltatások, amelyek megfelelnek a rájuk vonatkozó szolgáltatási szabványoknak, jó minőséget és nagyfokú biztonságot nyújtanak a fogyasztók számára. Ha esetünkben együttműködve tervezik az acélelemeket és a tűzvédelmet, akkor jelentős költségeket lehet megtakarítani. Cégünk szívesen segít kiválasztani a leggazdaságosabb megoldást.

Egyre több helyen látok lemezből készült tetőket, általában kék, zöld vagy bordó színben. Mi ezeknek az előnye?

A szendvics trapéz lemez tökéletes megoldás a tetőre. Kialakítása miatt gyorsan és egyszerűen felszerelhető szelemenre vagy fa tartóra egyaránt, színazonos csavarral, alátéttel és tömítéssel. Tulajdonságai közé tartozik, hogy kiváló hőszigetelő, de mellette szól a költséghatékonyság és a rövid kivitelezési idő is.
Nem csak tetőnek, hanem függőlegesen állítva külső oldalfalnak és belső térelválasztónak, vagy falfelületek burkolására is kiválóan megfelel.
Leginkább csarnokok, gazdasági épületek, hűtőház építéséhez használják föl, de könnyű kezelhetősége miatt magáncélra is alkalmas.

Mit takar az R30, R45, R60 és R90 festék, hogyan és mi alapján számolják ki?

A kódok tűzállósági követelményeket jelentenek. Az R jelölés az acélszerkezet adott, percekben kifejezett időtartamra érvényes teherhordó képességét mutatja.

Mire figyeljünk a trapézlemez szállításánál, tárolásánál?

A trapézlemezt fél éven belül be kell építeni! Nagyon fontos, hogy óvjuk a nedvességtől, így például az esőtől, de a párától is. Ha a szállítás vagy raktározás során mégis nedvesség éri, gyorsan meg kell szárítani, s alátétfák alkalmazásával átrakodni, hogy a lemezek között szabadon áramolhasson a levegő, majd szárítás után a lemezeket konzerváló olajjal kenjük le. A trapézlemezeket tilos egymáson csúsztatni, mindkét oldalon meg kell emelni, például a 6 méter hosszú tábla mozgatásához hat ember szükséges. Ha színes trapézlemezt tárolunk, arról a védőfóliát egy hónapon belül távolítsuk el.